Search SHS-Sports


SHS-Sports News
Date Topic Contributor Sport
04/05/2008  63 Advocate All-Area Basketball Team (TheVictoriaAdvocate.com) April 5, 2008 www.thevictoriaadvocate.com  Boys Basketball


Advocate All-Area Basketball Team

 

April 05, 2008 - 10:45 p.m.

Boys

Player of the Year Josh Daniels, sr., Calhoun

Newcomer of the year Michael Alliniece, Van Vleck

Coach of the Year Jon House, Calhoun

All-Area First Team

La Bree Sledge, sr., Memorial

Cassius Johnson, sr. Weimar

Travis Pflughaupt, El Campo

Austin Hodges, sr., Memorial

James Ford, sr., Faith Academy

All-Area Second Team

James Davenport, sr., Hallettsville

Dylan Myers, jr., Refugio

D.J. Hybner, sr., St. Joseph

John Scott, sr., Gonzales

Marcus Blevins, sr. Calhoun

All-Area Honorable Mention

Memorial Lou Barefield, Danny Tunchez, Andreas Foster

Calhoun Carlos Cortez

Beeville Oscar Banda, Robert Elizalde

El Campo Anthony Terrell

Gonzales Charles Hastings, Dustin Hastings, Justin Hastings

Cuero Jonathan Perez, Jeff Zapata, Cameron Rushhaupt

Goliad Aaron Franklin, Hayden Otwell

Palacios Henry Solis

Yoakum Craig Johnson, Kendall Renken, William Markert

Van Vleck Avery Griffin, C.J. Griggs

East Bernard Michael Hayes

Boling Dennis Hemphill

Weimar Marcus Rhodes, Emory Jarmon

Tidehaven Chance Chavez, Jeremy Sanford

Edna Jacob Hamilton

Ganado Seth Labay

Hallettsville Colby Schindler, Tanner Carson

Schulenburg David Houston

Industrial Trey Neel, Tre' Flowers

Refugio Malcolm Whitmire

Karnes City Clayton Reynolds

Pettus Mauro Torres, Jake Stanley

Woodsboro Josh Jones, Jonathan Payne

Moulton Kennon Dvorak, Chris Rebecek, Braden Neskora, Justin Orsak, Keith Krejci

Flatonia Brandon Williams, Hunter Pinney, Cote Schacherl

Louise Nick Barrera

Waelder Roderick Alexander, Lamar Jones, Quentin Fields, LeBrandon Nichols

Austwell-Tivoli Lucas Marbach, Wade Kelso, Logan Brandt

Runge R. Villareal, R. Perez

Nordheim Gator Kiser, Mike Garcia

Faith Academy Aaron Cavazos

St. Joseph Derek Loebbecke, Martin Ellis, Michael Wenske

Shiner St. Paul Beau Broussard, Kurt Knesek

GIRLS

Player of the Year Jocelyn Jarmon, jr., Weimar

Newcomer of the Year Jenna Treybig, jr., Palacios

Coach of the Year Patricia Garcia, Nordheim

All-Area First team

Kaelynn Reyes, jr., Memorial

Andrea Floyd, jr., VanVleck

Nikki Mayberry, sr., Bay City

Callie Herrington, jr., Hallettsville

Marissa Hernandez, so., Nordheim

All-Area Second Team

Briemone Smith, sr., Memorial

Letreece Haynes, jr., Hallettsville

Termeka Canada, so., Nixon-Smiley

Laura Hahn, jr., Cuero

Lauren Vansickle, sr. St. Joseph

All-Area Honorable mention

Memorial Krysta Martinez, Amber Flowers

Bay City Devan Price, Alyssa Dibbern

El Campo Ashley Brooks, Angel Brooks, Ebonee Spencer

Cuero Megan Lange, Hannah Lassig

Goliad Kaylee Hicks, Amanda Clemons

Palacios Chelsey Kubecka

Yoakum Kathleen Hermes, Lori Marburger

Gonzales Kieara Steemer, Karissa Steemer, Jasmine Scott

Yorktown Katy Rodriguez, Kelsey Sievers, Jade Stock

Nixon-Smiley Codie Cano, Diedra Garcia

Refugio Lyndsey Markert, Charlean Mondine

Bloomington Kathy Rodriguez, Kesha Jackson

Schulenburg Ali Trojacek, Avery Trojacek, Ursula Bacon

Weimar Chelsea Soto, Jessica Jarmon

Hallettsville Kellie Hairell, Sarina Murphy

Edna Kelsie Angell

Industrial Taylor Milberger, Cassie Kusak, Chantal Beaudoin, Jill Gerdes

Ganado Allison Peters

Boling Ebony Ashley

Van Vleck Jona Griffin, Brashae Bree

East Bernard Hailey Dawson

Runge Sam Garza, Ninfa Rios, Amy Jansen, Lynett Ramirez, Sam Salazar

Waelder Monica Matamoris

Austwell-Tivoli Elizabeth Jackson

Nordheim Jaovain Pargmann

Pettus Veronica Clagg

Woodsboro Meagan Niemann

St. Joseph Laura Nitschmann, Cassandra Schindler

Faith Academy Stormy Clark, Kayla Escalante

Hallettsville Sacred Heart Emily Gallia, Kendra Krupala

Shiner St. Paul Carissa Sciba, Hannah Kocian, Jill McElroy, Emily Wagner